وبلاگ

تاثیر هوشمند سازی منازل در صرفه جویی انرژی

تاثیر هوشمند سازی منازل در صرفه جویی انرژی | visun.ir

آقای هاشمی ناگهان با دیدن قبض برق نزدیک بود چشمانش از تعجب بیرون بزند؛ آخر قبض برق یک میلیون تومان بود! با اخم به خانواده‌اش نگاه کرد و گفت: «همه‌اش تقصیر شماست!» خانم هاشمی با چهره‌ای بی‌تفاوت به آقای هاشمی نگاه کرد و پاسخ داد: «چه ربطی به ما داره؟! وقتی تاثیر هوشمند سازی منزل در صرفه جویی انرژی را نادیده می‌گیری، باید عواقبش رو هم بپذیری.»

- یه چیزی هم بدهکار شدیم. چه ربطی داره؟! الان براتون میگم.

سپس دستانش را به نشانه شمارش اعداد بالا برد و ادامه داد: «کولره که صبح تا شب روشنه، دومی هم که تلویزیونه و سومین مورد هم چراغ‌های خونه‌ست که همیشه روشنه.» خانم هاشمی همانطور که مشغول کار با موبایلش بود گفت: «جدی می‌فرمایید؟» امین بلند خندید و سپس رو به مریم کرد و گفت: «آفرین به مامان، چه میم‌هایی بلده!»

آقای هاشمی تلویزیون را خاموش کرد و گفت:«دارم باهاتون جدی صحبت می‌کنم، از این به بعد این خونه قانون داره.» مریم پوفی از سر کلافگی کشید و گفت:«بابا توروخدا فیلم...» که ناگهان صحبتش را با ظاهر شدن مردی که بلرسود آبی به تن داشت و کلاهی زرد سرش بود قطع کرد و با تعجب گفت:«ای وای شما دیگه کی هستی؟»

مرد پاسخ داد:«بابا برقی‌ام، ببخشید که بی اجازه اومدم، صدای بحثتون رو شنیدم خواستم یک سری توضیحات در مورد تاثیر خانه‌های هوشمند در بهینه سازی مصرف انرژی بهتون بدم.» سپس روی مبل کنار آقای هاشمی نشست و ادامه داد:

هوشمند سازی در منزل چگونه باعث هزینه می‌شود؟ | visun.ir

خانه‌های هوشمند چگونه باعث صرفه جویی در انرژی می‌شوند؟

هوشمند سازی به طرز چشمگیری باعث صرفه جویی و کاهش هزینه‌ها میشه چون به راحتی می‌تونید از هرجای دنیا تجهیزات برقی منزلتون رو کنترل کتید، من چندتا وسیله بهتون پیشنهاد میدم که علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق بتونید هزینه‌هاتون رو هم کاهش بدید.

مصرف برق

در برخی روزها به دلیل فراموشی ممکنه چراغ‌ها روشن بمونند، یا در زمان مسافرت برای امنیت خانه چراغ‌ها را روشن بگذارید که این کار باعث بالا رفتن مصرف برق و پرداخت هزینه‌های زیاد می‌شه. اما اگه از چراغ‌های هوشمند توی خونه‌تون استفاده کنید، در صورت فراموشی می‌تونید چراغ‌ها رو از هر جای دنیا خاموش کنید و یا در زمان مسافرت لامپ رو روی حالت جلوگیری از سرقت تنظیم کنید تا حضور شما رو در خانه شبیه سازی کنه، به این شکل، هم هزینه‌های برق رو کاهش رو میدید و هم از منزلتون حفاظت می‌کنید.

کنترل سیستم تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع مثل کولر آبی و کولر گازی برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند، هوشمند سازی سیستم تهویه مطبوع به شما کمک میکنه که بتونید با مدیریت هوشمندانه، هزینه‌های برق رو کاهش بدید. با استفاده از سیستم‌های هوشمند ساز تهویه مطبوع می‌تونید برای دستگاه تایمر مشخص کنید تا فقط در زمان‌هایی که نیازه روشن بشه، این کار نه تنها به صرفه‌جویی در مصرف برق کمک می‌کنه، بلکه باعث می‌شه کمترین فشار به سیستم وارد بشه و عمر دستگاه‌ هم بیشتر بشه.

آقای هاشمی که فکرش درگیره قبض برق بود دستی به صورتش کشید و پرسید:

خانه‌های هوشمند چگونه باعث صرفه جویی در انرژی می‌شوند؟ | VISUN.IR

چه فناوری‌هایی در خانه‌های هوشمند برای بهینه‌سازی مصرف انرژی استفاده می‌شود؟

بابا برقی لبخندی گرم زد و پاسخ داد:«تجهیزات زیادی هستند که با استفاده از اون‌ها هوشمند سازی خانه‌های قدیمی امکان‌پذیره، به عنوان مثال تجهیزاتی مثل سرپیچ هوشمند، کنترلر IRRF و کلید کولر آبی هوشمند علاوه بر کاهش هزینه‌های برق می‌تونند با هزینه بسیار مناسب محیط منزلتون رو از یک سبک سنتی به یک سبک مدرن تغییر بدهند.» مریم که فکرش مشغول پوز دادن به دخترعموهایش بود، ظرف میوه رو جلوی بابا برقی گذاشت و با خوشحالی پرسید:«اینایی که میگید چی هستن؟» بابا برقی پاسخ داد:

  1. سرپیچ هوشمند در بین لامپ و سرپیچ معمولی نصب میشه و برای استفاده کافیه تا نرم افزار پک رو نصب کنید، این دستگاه با قابلیت تایمر بندی، حالت جلوگیری از سرقت و کنترل از راه دور باعث بهینه‌سازی مصرف انرژی میشه.
  2. پشت کلیدی کولر آبی وسیله کوچکی هست که پشت پنل کنترل کولر آبی نصب میشه، بعد از نصب نرم افزار این دستگاه می‌تونید کولر را از را دور کنترل کنید و یا با قابلیت تایمر مشخص کنید کولر در چه ساعتی روشن و خاموش بشه، همچنین این کلید به هیچ وجه باعث مشکل در عملکرد پنل کولرتون نمیشه.
  3. پریز هوشمند توان بالا به پریز معمولی متصل میشه و شما می‌تونید با اتصال هر وسیله برقی مثل پکیج به این دستگاه، اون رو خاموش و یا روشن کنید و در مصرف برق صرفه جویی کنید.

آقای هاشمی‌ گوشی‌اش را سمت بابا برقی گرفت و گفت:« این تجهیزات رو باید از کجا بخریم؟» بابا برقی رپاسخ داد:«لینک صفحه کنترل از راه دور اینترنتی رو برات اس ام اس می‌کنم ، تمامی این تجهیزات رو میتونی از ویسان خریداری کنی. در ضمن این فروشگاه ضمانت هفت روز باگشت کالا داره و اگر از دستگاه راضی نبودی میتونی بهشون برگردونی و پولت رو کامل پس بگیری.

کنترل سیستم تهویه مطبوع | VISUN.IR

کلام آخر

ناگهان با صدای خنده‌های خانم هاشمی چشمانش را باز کرد و با تعجب پرسید:«چرا می‌خندی؟» خانم هاشمی لبخندی زد و با تعجب پرسید:« قبض برق یک میلیونی چیه؟ بابا برقی کیه؟» آقای هاشمی نگاهی به سقف خانه انداخت و با دیدن سرپیچ هوشمند نفس راحتی کشید و گفت:«خداروشکر همش خواب بود اگه تاثیر هوشمند سازی منزل در صرفه جویی انرژی رو جدی نمی‌گرفتم و از هوشم استفاده نمی‌کردم الان باید یک میلیون تومان پول قبض می‌دادم!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *