آموزش‌ها

آموزش نصب و استفاده از کار با کلید هوشمند کولر آبی | راهنمای گام به گام

آموزش کار با کلید هوشمند کولر آبی | VISUN.IR

محتوای جدول

کلید لمسی هوشمند کولر آبی ریموتی شینا پلاس گزینه‌ای بسیار ایده آل برای هوشمندسازی کولر آبی است و بایستی به شما بگویم که انتخابی بسیار عالی داشته‌اید، نصب این دستگاه کار بسیار آسانی است، فقط کافیست با صبر و حوصله تا انتهای آموزش کار با کلید هوشمند کولر آبی همراه ما باشید و قدم به قدم اجرا کنید. 

راهنمای تصویری نصب کلید هوشمند کولر آبی 

اگر اهل فن هستید به راحتی می‌توانید کلید هوشمند کولر آبی را نصب و آن را جایگزین کلید کولر سنتی‌تان کنید. پس لوازم لازم مانند پیچ گوشتی و غیره را برداشته و گام به گام همراه من بیایید. 

قبل از شروع حتما بایستی یک سری نکات را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. این دستگاه دارای برق ۲۲۰ ولت سوئیچینگ ایزوله است که از دستگاه در برابر انواع نویزهای شهری حفاظت می‌کند. برای راه‌اندازی اولیه دستگاه و روشن کردن آن بایستی فاز را به ورودی PH و نول را به N  متصل کنید تا دکمه پاور روشن شود. 
  2. برای جدا کردن پنل لمسی از بدنه، پنل را با یک دست نگه دارید و سپس با کشیدن دستگیره به سمت مخالف، آن را از پنل جدا کنید.

برای شروع کار نصب کلید هوشمند کولر آبی شینا پلاس

ابتدا بایستی با قطعات این دستگاه آشنا شوید، کلید هوشمند کولر آبی شینا پلاس دارای چهار قسمت ترمینال سبز شش پین، بدنه، چنگه و دستگیره جدا کننده است، ترمینال سبز شش پین نیز دارای پنج قسمت L1، L2، L3 ،N و PH است. که در جدول می‌توانید کاربرد هر یک قسمت‌های ترمینال سبز شش پین را مشاهده کنید. 

طریقه نصب کلید لمسی و هوشمند کولر آبی شینا پلاس | visun.ir

سیم کشی پنل کلید لمسی کولر آبی

نصب کلید هوشمند کولر آبی شینا پلاس | visun.ir

نصب این دستگاه با نصب کلید و پریز هیچ تفاوتی ندارد، اما اگر با این کار آشنا نیستید طبق مراحل زیر اقدام نمایید. ابتدا برای رعایت نکات ایمنی برق اصلی را قطع کنید، سپس سیم‌های برگشتی را مطابق جدول بالا متصل کنید، یعنی L1  به پمپ، L2 به دور کند و L3 به دور تند. سپس نول را نیز به قسمت N  و فاز را به PH ترمینال متصل کنید. 

حالا در این مرحله ترمینال را در محل خود بر روی پنل نصب کنید و سیم نول کولر را به نول شهر متصل کرده و در نهایت برق اصلی ساختمان را وصل کنید. در این مرحله به نکات زیر توجه کنید.

  1. در صورتی که سیم‌ها افشان بودند حتما برای جلوگیری از اتصالی بین ورودی و خروجی‌ها، دقت کنید تمام رشته سیم‌ها درون ترمینال مربوط به خود قرار بگیرند. 
  2. قسمت فاز به صورت داخلی به خروجی‌های L1 تا L3 دستگاه سیم کشی شده است که با فعال شدن این خروجی‌ها فعال می‌شود. 
  3. دقت کنید که خروجی‌های فاز و نول بایستی مطابق جدول به ترتیب وصل شوند، در صورتی که سیم‌ها بالعکس متصل شوند دستگاه فعال شده ولی کولر آبی روشن نمی‌شود. 

نام ترمینال 

L1

L2

L3

N

PH

کارکرد

جهت کنترل پمپ

کنترل دور کند 

کنترل دور تند 

نول

فاز

توضیح

اتصال به پمپ

اتصال به دور کند

اتصال به دور تند 

ورودی نول شهر 

ورودی فاز شهر 

نصب کلید هوشمند کولر آبی | visun.ir

نصب کلید هوشمند کولر آبی روی دیوار 

برای اینکار با توجه به تصویر بالا ابتدا پنل را با قسمت دستگیره را جدا کنید، سپس ترمینال سبز شش پین را که مطابق مطالب بالا وصل کرده‌اید در محل خود بر روی پنل قرار دهید تا علامت پاور روشن شود، افزونه را درون کلید قوطی قرار داده و پیچ دو طرف پنل را ببندیدتا چنگه‌ها، درون دیوار محکم شوند. 

سپس لبه‌ی بالای پنل را برای اتصال صفحه لمسی روی بدنه دستگاه قرار داده و پس از آن لبه پایین را بفشارید تا در محل خود بر روی بدنه بسته و قفل شود. 

در تصویر زیر، عملکرد هریک از قسمت‌های کلید هوشمند کولر آبی شینا پلاس را مشاهده می‌کنید، خوب تصویر را به خاطر بسپارید تا آموزش تنظیمات این محصول شگفت انگیز را شروع کنیم. 

تنظیمات و آموزش کار با کلید هوشمند کولر آبی

فعل کردن قفل کودک در کلید هوشمند کولر آبی | visun.ir

فعال کردن قفل کودک 

در این حالت جهت از هرگونه لمس ناخواسته توسط کودک و یا هر فرد دیگر، پنل دستگاه قفل شده و برای فعال سازی آن بایستی دکمه مد کاری و پاور را به صورت همزمان به مدت ۴ ثانیه لمس کنید، در صورت فعال شدن علامت قفل روی نمایبشگر نشان داده می‌شود.

غیر فعال کردن قفل کودک 

برای غیرفعال کردن نیز بایستی هر دو دکمه انتخاب عملکرد (مد کاری) و پاور را به مدت ۴ ثانیه به صورت همزمان نگه دارید. 

 

کنترل پمپ آب

برای روشن و خاموش کردن پمپ آب حتما بایستی دستگاه در حالت manual یا همان دستی باشد، در غیر اینصورت پمپ آب همزمان با تغییر وضعیت دور موتور خاموش و یا روشن می‌شود.  

تغییر دور فن

برای تغییر دور فن، کلید دور موتور را بفشارید، همچنین با هر لمس نیز می‌توانید دور دستگاه یعنی دور تند و یا کند را مشخص کنید. لازم به ذکر است که با روشن شدن دور موتور پمپ نیز فعال می‌شود. 

تایمر بندی(TIMER)

در حالت تایمر دو زمانه در تجهیزات هوشمندسازی می‌توانید زمان دلخواهتان را برای روشن و خاموش شدن دستگاه و یا اجرا دو زمان به صورت متناوب تعیین کنید. برای اینکار کافیست تا دکمه مد کاری را به مدت ۴ ثانیه نگهدارید. سپس عبات ON و عبارت OFF به صورت چشمک زن نمایش داده می‌شود. سپس برای کاهش و افزایش زمان، با توجه به جدول مقابل دکمه‌های مربوطه کاهش و افزایش را لمس کنید، به طور مثال برای ۱۰ دقیقه دستگاه را روی ۱ قرار دهید.  

برای تایمر تک زمانه جهت روشنی آخر بایستی زمان روشن ماندن را روی صفر و سپس زمان خاموشی را تنظیم کنید. برای خاموشی آخر نیز بایستی بالعکس عمل کنید یعنی خاموش ماندن را روی صفر تنظیم کنید. 

 

تایمربندی در کلید هوشمند کولر آبی | visun.ir
تنظیم صدا و دما در کلید هوشمند کولرآبی | visun.ir

تنظیم صوت کلید هوشمند کولر آبی 

برای تنظیمات صوت کلیدها و فعال و غیر فعال کردن آن کلید افزایش را به مدت ۴ ثانیه نگهدارید. 

تنظیم دما

ابتدا دکمه تغییر مدکاری چند بار لمس کنید تا بخش نمونه برداری یا همان حالت AUTO فعال شود، حالا با هر بار لمس دکمه‌های افزایش و یا کاهش می‌توانید دما را کاهش و یا افزایش دهید. 

معرفی ریموت فیکس کد (FC)

برای تعریف ریموت ابتدا بایستی دکمه ی پمپ را به مدت ۴ ثانیه نگهدازید تا وارد محیط لرن FC  شوید، برای فعال بودن بایستی دکمه FC  را به صورت چشمک زن مشاهده کنید. حالا یکی از کلیدهای ۱ تا ۴ روی ریموت را فشار داده تا چهار کلید خاموش، پمپ و دور تند روی دستگاه فعال شود. 

فعال کردن حالت SE

در این حالت می‌توانید تنظیمات دلخواهتان روی پنل کولر را به ریموت منتقل کنید تا با هر بار روشن کردن کولر توسط ریموت، کولر با تنظیمات دلخواهتان روشن شود. ابتدا اکشن‌های مورد نظرتان را انتخاب نموده و سپس برای فعال کردن، دکمه دور موتور را به مدت ۴ ثانیه نگهدارید تا عبارت SE برایتان به صورت چشمک زن نمایش داده شود. حالا یکی از کلیدهای ریموت را فشار داده تا به عنوان کلید سناریو تعریف شود. 

معرفی ریموت فیکس کد (FC) | visun.ir
ریست کردن کلید هوشمند کولر آبی | visun.ir

ریست کردن دستگاه

برای ریست کردن کلید هوشمند کولر آبی نیز دکمه پمپ و دور موتور را به صورت همزمان به مدت ۴ ثانیه نگهدارید. 

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تا به گویاترین شکل ممکن آموزش نصب کلید هوشمند کولر آبی را در اختیار شما قرار دهیم. لازم به ذکر است که اگر با کارهای فنی آشنایی ندارید لطفا آن را به یک فرد متخصص و برقکار بسپارید. همچنین کلید هوشمند کولر آبی قابلیت هوشمند شدن نیز دارد و اگر در مسیر آن کنترلر IRRF  قرار دهید می‌توانید از طریق گوشی موبایلتان از بیرون منزل نیز کولر را روشن کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *